niedziela, 10 marca 2013

Raglanowy sweter dziergany od góry - cz. 1

Opis metody i potrzebne narzędzia


Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z metodą przerabiania swetra od góry, to w pierwszej kolejności urzekła mnie prostota, z jaką można taki sweter wykonać. W metodzie tej nie ma zszywania ze sobą różnych części dzianiny ponieważ przód przerabia się razem z tyłem i rękawami. Dodatkowo w każdym momencie można przymierzyć dziergany sweter. To był przełom, wręcz rewolucja w myśleniu i dzierganiu.

Wtedy niestety nie umiałam jeszcze odpowiednio obliczyć oczek, by zaprojektować i wykonać sweter idealny na mnie. Posiłkowałam się gotowymi opisami, ale nie zawsze były one dobre. Zaczęłam więc zgłębiać tę metodę na własną rękę i udało mi się wypracować schemat, według którego projektuję raglanowe swetry i zawsze wychodzą takie jakie chcę. 

Aby zacząć należy wyposażyć się w narzędzia:

1. Druty z żyłką - jej długość uzależniona jest od rodzaju swetra. Jeśli robimy sweter bez zapięcia to długość żyłki nie powinna przekraczać obwodu tułowia, a jeśli z zapięciem to im dłuższa żyłka tym wygodniej.

2. Druty do rękawów. Rękawy będą przerabiane na okrągło, więc nie obędzie się bez drutów pończoszniczych lub takich z żyłką o długości 40 cm (szerszy rękaw) albo 20 - 23 cm (wąski, dopasowany rękaw). Oczywiście można też rękawy wydziergać metodą Magic Loop - drutami z długą, giętką żyłką.

3. Markery - czyli znaczniki. Mogą to być kółeczka, agrafki lub związane kawałki włóczki. Będą one np. zaznaczać linie raglanów, wokół których należy dodawać oczka w celu poszerzenia dzianiny.

Jak tworzy się raglan?

Mamy 4 linie raglanowe: 
- łączenie przodu z lewym rękawem,
- łączenie lewego rękawa z tyłem,
- łączenie tyłu z prawym rękawem,
- łączenie prawego rękawa z przodem.

Linie te wyznaczają markery, które umieszcza się pomiędzy odpowiednio wyliczonymi oczkami (o tym w innej części opisu). Zasada jest taka, że w okrążeniu / rzędzie, w którym będziemy dodawać oczka raglanowe, dodamy je tak, by z obu stron każdego markera przybyło po 1 oczku = w sumie 8 oczek. Dodawanie powinno następować w równych odstępach rzędów (np. co 2 lub co 3), zawsze w tych samych miejscach (tam gdzie są markery). Dzięki temu linie raglanów wyjdą równe a sweter będzie dobrze leżał.

Na zdjęciu widać 4 linie raglanu, wyznaczone przez różowe markery,
pomarańczowe markery odzielają plisę i nie mają znaczenia przy dodawaniu oczek.


W kolejnych częściach opiszę jak dobrze rozliczyć liczbę oczek początkowych, jak ukształtować dekolt, jak wyliczyć zaszewki i ukształtować tułów. W każdej części poruszę jedno zagadnienie. Proszę uzbroić się w cierpliwość :)

Kolejne części instruktażu:
część 2 - obliczanie oczek początkowych
część 3 - tworzenie raglanu i kształtowanie dekoltu rzędami skróconymi
część 4 - pachy, tułów i rękawy

7 komentarzy:

  1. Dziekuje bardzo, ze zamiescilas tu serie wpisow o swetrze raglanowym:D Wlasnie zmierzam wydziergac swoj pierwszy sweter:) wiec czytam, czytam i z niecierpliwoscia oraz niepokojem mysle czy mi sie uda:) Mialam zaczac od kokona - czyli swetroponcza, ale jednak zaczne od raglanowego:) Issa

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki Tobie nauczyłam się robić swetry od góry,dziękuję bardzo. A jak zrobić tym sposobem dekolt w szpic? Jak rozliczyć oczka początkowe? Bardzo proszę o instruktaż,pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło i cieszę się, że instruktaż raglanu jest przydatny.

      Jeśli chodzi o dekolt w szpic to nie ma on wpływu na obliczenie raglanu. Czyli w pierwszej kolejności oblicza się wszystko tak jak do tej pory. Następnie należy od uzyskanej liczby oczek początkowych odjąć prawie wszystkie oczka przodu, t.zn. należy zostawić tylko po 1 oczku znajdującym się tuż za linią raglanu z jednej i drugiej strony przodu. W kolejnych rzędach, przy jednoczesnej realizacji raglanu dodaje się oczka przy krawędziach dekoltu aż do uzyskania potrzebnego kształtu.

      To tak z grubsza. Niestety nie mam teraz możliwości robić dokładniejszego instruktażu. Proszę próbować.

      Ten typ dekoltu zastosowałam w instruktażu metody contiguous - tam też znajdują się jako takie wskazówki. Powodzenia.

      Usuń
    2. Dzięki wielkie, mam nadzieję, że wypróbuję.

      Usuń
  3. Dziękuję bardzo,dziś zaczynam robić,nam nadzieję,że dam radę,pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. niewiem czy oczka dodajem w raglanie od gory w kazdym rzedzie czy w co drugim dziekuje i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę przeczytać sobie 2 część opisu i przeliczyć.

      Usuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz :)




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...