niedziela, 10 marca 2013

Raglanowy sweter dziergany od góry - cz. 1

Opis metody i potrzebne narzędzia


Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z metodą przerabiania swetra od góry, to w pierwszej kolejności urzekła mnie prostota, z jaką można taki sweter wykonać. W metodzie tej nie ma zszywania ze sobą różnych części dzianiny ponieważ przód przerabia się razem z tyłem i rękawami. Dodatkowo w każdym momencie można przymierzyć dziergany sweter. To był przełom, wręcz rewolucja w myśleniu i dzierganiu.

Wtedy niestety nie umiałam jeszcze odpowiednio obliczyć oczek, by zaprojektować i wykonać sweter idealny na mnie. Posiłkowałam się gotowymi opisami, ale nie zawsze były one dobre. Zaczęłam więc zgłębiać tę metodę na własną rękę i udało mi się wypracować schemat, według którego projektuję raglanowe swetry i zawsze wychodzą takie jakie chcę. 

Aby zacząć należy wyposażyć się w narzędzia:

1. Druty z żyłką - jej długość uzależniona jest od rodzaju swetra. Jeśli robimy sweter bez zapięcia to długość żyłki nie powinna przekraczać obwodu tułowia, a jeśli z zapięciem to im dłuższa żyłka tym wygodniej.

2. Druty do rękawów. Rękawy będą przerabiane na okrągło, więc nie obędzie się bez drutów pończoszniczych lub takich z żyłką o długości 40 cm (szerszy rękaw) albo 20 - 23 cm (wąski, dopasowany rękaw). Oczywiście można też rękawy wydziergać metodą Magic Loop - drutami z długą, giętką żyłką.

3. Markery - czyli znaczniki. Mogą to być kółeczka, agrafki lub związane kawałki włóczki. Będą one np. zaznaczać linie raglanów, wokół których należy dodawać oczka w celu poszerzenia dzianiny.

Jak tworzy się raglan?

Mamy 4 linie raglanowe: 
- łączenie przodu z lewym rękawem,
- łączenie lewego rękawa z tyłem,
- łączenie tyłu z prawym rękawem,
- łączenie prawego rękawa z przodem.

Linie te wyznaczają markery, które umieszcza się pomiędzy odpowiednio wyliczonymi oczkami (o tym w innej części opisu). Zasada jest taka, że w okrążeniu / rzędzie, w którym będziemy dodawać oczka raglanowe, dodamy je tak, by z obu stron każdego markera przybyło po 1 oczku = w sumie 8 oczek. Dodawanie powinno następować w równych odstępach rzędów (np. co 2 lub co 3), zawsze w tych samych miejscach (tam gdzie są markery). Dzięki temu linie raglanów wyjdą równe a sweter będzie dobrze leżał.

Na zdjęciu widać 4 linie raglanu, wyznaczone przez różowe markery,
pomarańczowe markery odzielają plisę i nie mają znaczenia przy dodawaniu oczek.


W kolejnych częściach opiszę jak dobrze rozliczyć ilość oczek początkowych, jak ukształtować dekolt, jak wyliczyć zaszewki i ukształtować tułów. W każdej części poruszę jedno zagadnienie. Proszę uzbroić się w cierpliwość :)


5 komentarzy:

 1. Dziekuje bardzo, ze zamiescilas tu serie wpisow o swetrze raglanowym:D Wlasnie zmierzam wydziergac swoj pierwszy sweter:) wiec czytam, czytam i z niecierpliwoscia oraz niepokojem mysle czy mi sie uda:) Mialam zaczac od kokona - czyli swetroponcza, ale jednak zaczne od raglanowego:) Issa

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki Tobie nauczyłam się robić swetry od góry,dziękuję bardzo. A jak zrobić tym sposobem dekolt w szpic? Jak rozliczyć oczka początkowe? Bardzo proszę o instruktaż,pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło i cieszę się, że instruktaż raglanu jest przydatny.

   Jeśli chodzi o dekolt w szpic to nie ma on wpływu na obliczenie raglanu. Czyli w pierwszej kolejności oblicza się wszystko tak jak do tej pory. Następnie należy od uzyskanej liczby oczek początkowych odjąć prawie wszystkie oczka przodu, t.zn. należy zostawić tylko po 1 oczku znajdującym się tuż za linią raglanu z jednej i drugiej strony przodu. W kolejnych rzędach, przy jednoczesnej realizacji raglanu dodaje się oczka przy krawędziach dekoltu aż do uzyskania potrzebnego kształtu.

   To tak z grubsza. Niestety nie mam teraz możliwości robić dokładniejszego instruktażu. Proszę próbować.

   Ten typ dekoltu zastosowałam w instruktażu metody contiguous - tam też znajdują się jako takie wskazówki. Powodzenia.

   Usuń
  2. Dzięki wielkie, mam nadzieję, że wypróbuję.

   Usuń
 3. Dziękuję bardzo,dziś zaczynam robić,nam nadzieję,że dam radę,pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...