sobota, 16 marca 2013

Raglanowy sweter dziergany od góry - cz. 3

Tworzenie raglanu i kształtowanie dekoltu


W poprzedniej części pokazałam jak wyliczyć oczka początkowe w swetrze wkładanym przez głowę lub zapinanym pod szyją. Teraz można przystąpić już do dziergania. Mój przykładowy sweter - cardigan będzie przerabiany w rzędach, z plisą boczną - na guziki.

Nabieramy oczka dowolną metodą i przerabiamy kilka rzędów / okrążeń plisy. Może to być ściągacz albo ścieg francuski albo tak jak w moim przykładzie ścieg ryżowy. Następnie rozdzielamy robótkę na poszczególne części swetra, wkładając markery pomiędzy wyliczone oczka.

Różowe markery wyznaczają raglany,
pomarańczowe markery oddzielają boczne plisy od przodów
i nie mają znaczenia przy dodawaniu oczek.

Po ukończeniu plisy zaczyna się jednoczesne tworzenie raglanu wraz z kształtowaniem linii dekoltu. I właśnie oba te zagadnienia dzisiaj wytłumaczę. 


Kilka słów o raglanie

Metoda dodawania oczek na raglan jest dowolna i uzależniona od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli w miejscu raglanu mają być ażurowe dziurki to wystarczy wykonać zwykły narzut. Jeśli natomiast chcemy zwarty ścieg, to narzut należy przekręcić (można także nabierać oczko z poprzecznej nitki z poprzedniego rzędu). Również miejsce dodawania oczek jest dowolne, byleby znajdowało się w pobliżu markera. Ja zwykle dodaję oczka przed ostatnim i po pierwszym oczku za markerem.
Kształtowanie dekoltu za pomocą skróconych rzędów

Tę metodę stosuję już od jakiegoś czasu w każdym swetrze. Moim zdaniem wygląda najładniej i jest łatwa w wykonaniu. Obszar, na którym będziemy skracać rzędy znajduje się pomiędzy przednimi raglanami (można oczywiście zrobić szerszy dekolt - taki wychodzący na rękawy - ale to wiąże się z bardziej skomplikowanymi obliczeniami, których na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie przedstawić).Sama technika skracania rzędów polega na tym, by zawinąć wyznaczone oczko na prawym przodzie (prawa strona roboty), odwrócić robótkę i to samo zrobić na lewym przodzie (lewa strona roboty). W kolejnych rzędach przerabiamy zawinięte oczka razem z zawinięciami, po czym zawijamy kolejne - wyznaczone według wymyślonej formuły. W ten sposób skrócone rzędy stają się coraz dłuższe, aż na koniec uzyskują swą normalną długość (lub przechodzą w okrążenia).
Kształtowanie w praktyce:


ETAP I - plan


Najpierw należy określić jak głęboki ma być dekolt. Podajemy różnicę między brzegiem tylnim a przednim w najgłębszym miejscu. Wynik przeliczamy na rzędy / okrążenia pamiętając, że musi on być parzysty (ok. 4 cm = 10 rzędów).

Wynik dzielimy na pół - tyle razy będziemy zawijać oczka, by skrócić rzędy raz z jednej raz z drugiej strony swetra. (10 / 2 = 5 razy)


ETAP II - formuła


Wymyślamy formułę zawijania oczek. Od ich rozłożenia uzależniona jest krzywizna dekoltu. 

Skracanie zaczynamy od trzeciego oczka za ostatnim raglanowym markerem (drugie oczko jest oczkiem dodanym na raglan). Potem kontynuujemy formułę, określającą odległość kolejnych oczek.

Przykładowa formuła:

"3, 1, 1, 2, 3" - a to oznacza, że:

1 rząd / okrążenie: zawijam trzecie oczko za ostatnim markerem
2 rz.: powtarzam to działanie na lewej stronie
3 rz.: zawijam pierwsze oczko po zawiniętym oczku
4 rz.: tak samo
5 rz.: zawijam pierwsze oczko po zawiniętym oczku 
6 rz.: tak samo
7 rz.: zawijam drugie z kolei oczko po zawiniętym oczku
8 rz.: tak samo
9 rz.: zawijam trzecie z kolei oczko po zawiniętym oczku
10 rz.: tak samo

W rzędach nieparzystych realizujemy formułę a w parzystych ją powtarzamy. Dzięki temu zachowamy symetrię. Po skończeniu formuły przerabiamy już całe rzędy / okrążenia. (W przypadku okrążeń ostatnie zawinięcie będzie trzeba przerobić od drugiej strony swetra).

A tak wygląda wydziergany tą metodą dekolt:


Teraz pozostaje już tylko dalsze tworzenie raglanu aż do uzyskania odpowiedniej liczby oczek na wysokości pach.

W kolejnej części opisu m.in. pokażę jak dodać oczka na pachę.

22 komentarze:

 1. Wspaniale wyjaśniłaś formowanie dekoltu, dziękuję!
  I serdecznie pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pytanie czyli takie rzędy skrócone robimy tylko na tyle? czy te ostatnie raglanowe markety to te przy przodzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie... dwa przednie pomarańczowe markery oznaczają plisę guzikową (którą robiłam razem z całością swetra) i nie mają one znaczenia w skracaniu rzędów - mogłoby ich nie być. 4 fioletowe markery wyznaczają linie raglanów. Pisząc w formule: "... za ostatnim markerem" miałam na myśli ostatni fioletowy marker.

   Usuń
 3. Czyli według opisu rysunku pierwszego to bedą markery które wyznaczają tył.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja ostatnio tak próbowałam zrobić ale wyszło mi coś głupiego nie wiem czy za dużo w takim razie rzędów skróconych nie zrobiłam bo z tyłu wyszło mi taki pól kole które jakby zrobiła sie wyżej ale dość mocno odstawało od linij szyi czyli zrobił się taki kołnierz:-( musiałam spruć:-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzędy skrócone robi się na przodzie (lub przodach w swetrze na zapinanie), nie na tyle! Powołując się na pierwsze zdjęcie - najpierw przerabiamy normalnie: lewy przód, lewy rękaw, tył, prawy rękaw i na prawym przodzie zawijamy oczka, potem odwracamy i przerabiamy normalnie kawałek tego prawego przodu, prawy rękaw, tył, lewy rękaw i na lewym przodzie zawijamy oczka.

   Usuń
 5. Wreszcie to zrozumiałam, wykład był świetny, Chętnie bym Cię za to uściskała, mogę tylko powiedzieć: dziękuję bardzo. Jestem Ci bardzo wdzięczna.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super teraz rozumiem gdzieś czytałam że z tyłu robią rzędy skrócone stąd moja niewiadoma teraz już wiem i spróbuję:-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Co to znaczy "zawijamy oczka" ? Bez tego nie mogę zrozumieć opisu :( Dziękuję z góry za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawijanie oczek jest metodą przerabiania skróconych rzędów, dzięki której całość ładnie się układa. Więcej na ten temat napisałam tu: https://sposobynadziergawki.blogspot.com/2013/11/rzedy-skrocone-z-zawijaniem-oczek.html

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję :) czekam na kuriera z włóczką i postaram się wykonać to w praktyce. Nigdy jeszcze nie robiłam swetra od góry i na okrągłych drutach :)

   Usuń
 8. Dziękuję za świetny opis. Dzięki niemu odważyłam się wykonać swój pierwszy sweterek dla córeczki :) Mam jednak pytanie: czy podczas wykonywania rzędów skróconych dodajemy także oczka na raglan?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, raglan i kształtowanie dekoltu tworzymy jednocześnie.

   Usuń
 9. Ale jak stosować rzędy skrócone przy swetrze nierozpinanym, bo nie mam na to pomysłu :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o kształtowanie dekoltu za pomocą rzędów skróconych, to na etapie dekoltu nie ma znaczenia czy sweter jest na zapianie czy nie.

   Cytuję powyższy tekst: "W rzędach nieparzystych realizujemy formułę a w parzystych ją powtarzamy. Dzięki temu zachowamy symetrię. Po skończeniu formuły przerabiamy już całe rzędy / okrążenia. (W przypadku okrążeń ostatnie zawinięcie będzie trzeba przerobić od drugiej strony swetra)". W trakcie dziergania powinno się to trochę rozjaśnić.

   Usuń
 10. Oj, baaardzo mi Twój wpis rozjaśnił w głowie. Mam nadzieję, że na żywo z drutami w ręku pójdzie mi jeszcze lepiej :)
  Bo właśnie kupiłam sobie wzór sweterka, niestety po angielsku i opisy rzędów skróconych chyba trochę mnie przerastają - nie wiem czy walczyć i starać się to porządnie przetłumaczyć czy po prostu robić w/g Twojego opisu.
  A może chciałabyś rzucić okiem na mój opis i ocenić czy mniej więcej jest to to samo? Mogłabym Ci podesłać na maila?

  OdpowiedzUsuń
 11. Super wyjaśnione krok po kroku, a ja mam problem - według próbki włoczki ( 10x10 cm) wyszło mi sporo więcej na obwód - na początku robótki aż 126 oczek (robię drutami 4.0 i długość włóczki to 133 metry w 50 gramach) - po dopasowaniu raglanu i zrobieniu pierwszych 12 rzędów obwód dekoltu wyszedł 60 cm to sporo za dużo, co zrobić w takim przypadku ? próbka robótki nie idzie w parze z rozmiarem sweterka (dekoltu od początku więc pewnie i reszty) Pomożesz ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile dobrze zrozumiałam to zasugerowałaś się informacją z banderoli włóczki, ale to błąd. Takie informacje są tylko orientacyjne i ZAWSZE należy zrobić własną próbkę, ponieważ każdy robi inaczej, luźniej albo ściślej. Próbkę robi się po to, by uzyskać nową jednostkę miary (oczka i rzędy) - właściwą dla osoby dziergającej. Dopiero na podstawie własnej próbki przelicz oczka i wtedy powinno się udać.

   Usuń
 12. Robię bluzkę w okrążeniach korzystając z tego opisu i "poległam" na przerobieniu ostatniego zawinięcia. W opisie jest napisane żeby przerobić od drugiej strony, mogę prosić o więcej szczegółów? Zrobiłam całe kształtowanie dekoltu jeszcze raz i znów mam ten sam problem. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, że odpisuję dopiero dzisiaj, ale od jakiegoś czasu blogger nie powiadamia o nowych komentarzach, więc nie wiedziałam, że pytasz... Ważne pytania najlepiej kierować na adres email. Wracając do pytania... zawijanie oczek w rzędach skróconych odbywa się raz na prawej a raz na lewej stronie, ale w przypadku dziergania okrążeń ostatnie przerabianie zawiniętego oczka musi być przerobione już w okrążeniu, nie w rzędzie. To oznacza, że patrzymy na to zawinięte oczko od innej strony. Przerabiamy to oczko razem z zawinięciem i dzierganych dalej okrążenie.

   Usuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...