poniedziałek, 25 lutego 2013

Skarpetki - metoda skróconych rzędów

Opis tej metody można znaleźć na innych blogach, nie jest to mój pomysł. Warto ją jednak rozpowszechnić, więc robię to... po mojemu.

Opis: Skarpety przerabiane są od palców do cholewy, dzięki czemu można je mierzyć w dowolnym momencie i przerabiać aż się włóczka skończy. Wykorzystujemy rzędy skrócone z zawijaniem ostanich oczek.

Co jest potrzebne: Druty z długą żyłką (do techniki "Magic Loop"), ewentualnie druty skarpetkowe, do przerabiania śródstopia i cholewy przyda się cud wynalazek - druty z krótką 20 - 23 cm żyłką (można się oczywiście bez nich obyć). Oprócz tego przygotujmy szydełko o grubości drutów oraz kawałek innej włóczki (będzie potrzebna na początek).

Instruktarz: Dla przykładu użyję drutów i szydełka 4,5 mm oraz włóczki MAGIC Yarn Art.


ETAP I:

1. Mierzę obwód stopy - u mnie 20 - 21 cm. Z próbki wynikło, że potrzebuję 32 oczek.
Dzielę je na pół = 16 o.

2. Nabieram szydełkiem 16 - 20 luźnych oczek łańcuszka inną włóczką.
Odwracam łańcuszek i przez tylnie, pojedyncze nitki przeciągam 16 o. włóczką Magic drutami 4,5 mm.


3. Odwracam i przerabiam jeden rząd oczek lewych.


4. W kolejnym rzędzie zaczynam kształtowanie palców metodą skracania rzędów. Skracanie wykonuję poprzez zawinięcie ostatniego oczka (bez przerabiania go), odwrócenie robótki, przerobienie oczek i zawinięcie ostatniego oczka na lewej stronie. W kolejnych rzędach czynimy podobnie, zawijając po kolei po jednym oczku w sumie 5 razy z każdej strony. Tyle wystarczy, by skarpeta była ładnie zaokrąglona.


Dzięki zawijaniu uniknę dziurek, uzyskując jednocześnie skos, o który tutaj chodzi.


5. Jak już skończę skracać to od razu zaczynam wydłużać po jednym oczku. T.zn. przerabiam pierwsze napotkane zawinięte oczko razem z zawinięciem i zawijam następne po nim, po czym odwracam robótkę i na lewej stronie robię to samo.  

 W kolejnych rzędach będę już musiała przerobić oczka z dwoma zawinięciami i dzięki temu ścieg wzmocni się na brzegach palców. Przerabiam więc kolejno wszystkie zawijane oczka, ale za ostatnim razem już nie odwracam robótki na lewą stronę.


ETAP II

6. W tym momencie pruję łańcuszek i przerzucam uzyskane w ten sposób oczka na drut (jest ich 15 + jedno takie nie wiadomo co - z niego robię szesnaste oczko). 
7. Od teraz na prawej stronie przerabiam skarpetę w okrążeniach. Jest łatwiej, gdy w miejscu początkowej nitki umieści się licznik rzędów. Gdy dojdę do nieprzerobionego oczka z dwoma zawinięciami (tego "należącego" do lewej strony), to dolne zawinięcie przerabiam razem z oczkiem poprzednim, a górne z tym właśnie. Dalej dziergam skarpetkę prosto aż do pięty. ETAP III

8. Piętę przerabia się metodą skracania rzędów tak jak palce (skracam i wydłużam o tyle samo oczek co palce).
Po przerobieniu ostatniego oczka z podwójnym zawinięciem na prawej stronie nie odwracam robótki tylko dziergam dalej już w okrążeniach. I podobnie jak było w przypadku palców, gdy dojdę do nieprzerobionego oczka z dwoma zawinięciami (tego "należącego" do lewej strony), to dolne zawinięcie przerabiam razem z oczkiem poprzednim, a górne z tym właśnie. Dzięki temu nie będzie dziurki w miejscu łączenia okrążeń.

ETAP IV

9. Przerabiam cholewkę na dowolną wysokość, najpierw dżersejem jak reszta skarpety, a na koniec ściągaczem, po czym zamykam luźno wszystkie oczka.

3 komentarze:

 1. Witam Pani Renatko
  Co prawda skarpetek na razie nie zamierzam robi, ale muszę się nauczyć rzędów skróconych no i oczywiście poszukałam odpowiedniego postu na Pani blogu. Najbardziej z tego posta podoba mi się włóczka-s u p e r kolor. Proszę napisać co to takiego pięknego na tych obrazkach :)
  Serdecznie pozdrawia babcia Ania

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny blog, mam nadzieje że tutorialo kursiki beda sie jeszcze pojawiały.

  Pozdrawiam
  Monika Markowska

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...