niedziela, 2 marca 2014

JMCO - zastosowanie w skarpetkach

 Skarpetki przerabiane od palców


Na początek znów napiszę, że nie jestem autorką tej metody. Nauczyłam się jej z anglojęzycznych filmików i uważam że warto ją rozpowszechnić "po polsku".

Zwykle jak dziergam skarpety od palców to przy nabieraniu oczek korzystam z dwóch metod. Jedną jest metoda skróconych rzędów, a drugą właśnie JMCO (Judy's Magic Cast On).

Metoda JMCO polega na nabraniu oczek jakby od środka dzianiny i dalszym przerabianiu ich w stronę jej brzegów. Późniejsze kształtowanie dzianiny zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać.
Przy tworzeniu skarpet będzie to nabranie oczek początkowych w miejscu czubków palców, dalsze przerabianie ich w okrążeniach metodą Magic Loop i stopniowe zwiększanie ich liczby po to, by stworzyć ładnie zaokrągloną część palcową.

Poniższe zdjęcie pokazuje jak robótka wygląda po nabraniu oczek początkowych metodą JMCO i przerobieniu pierwszego okrążenia. Widzimy tu, że połowa oczek leży na jednym drucie, a druga połowa na drugim. Podobnie podzielona będzie skarpetka. Na jednym drucie będziemy tworzyć spód, a na drugim wierzch.
Dodawanie oczek.

Stopniowe i regularne zwiększanie liczby oczek ma na celu utworzenie równych skosów palcowych w skarpecie. Niezależnie od grubości włóczki możemy przyjąć, że oczka będziemy dodawać w co drugim okrążeniu według schematu: 1 oczko prawe, 1 oczko dodane z poprzecznej nitki, oczka prawe, 1 oczko dodane z poprzecznej nitki, 1 oczko prawe - najpierw na pierwszym drucie, a potem na drugim (= 4 dodane oczka w okrążeniu).
Wielokrotność dodawanych oczek zależy od grubości włóczki, rozmiaru skarpety i indywidualnych upodobań. W swoich skarpetach zwykle dodaję oczka 4 - 5 razy.


Jak obliczyć oczka początkowe.

Ilość oczek początkowych wyznacza się poprzez odjęcie wielokrotności dodawanych oczek od oczek obwodu stopy, np.:

obwód stopy = 36 oczek
dodawanie 4 oczek w co drugim okrążeniu = 5 razy
4 oczka mnożę przez 5 razy = 20 dodawanych oczek

obwód minus dodawane oczka: 36 - 20 = 16 oczek początkowych

Teraz wystarczy już tylko wynik podzielić na dwa i nabrać oczka (= po 8 oczek na każdy drut).


Dla wzrokowców - dodawanie oczek według schematu.


1. Wykonujemy 1 oczko prawe.


2. Dodajemy oczko (przekręcone w lewo) z poprzecznej nitki:

- wsuwamy prawy drut pod poprzeczną nitkę,
leżącą między oczkami z poprzedniego okrążenia,


- przekręcamy poprzeczną nitkę i nakładamy na lewy drut,


- wbijamy się prawym drutem w tylnią część narzuconej nitki, 
nabieramy włóczkę i przeciągamy ją, tworząc oczko przekręcone w lewo.

3. Wykonujemy oczka prawe, zatrzymując się przed ostatnim oczkiem.4. Dodajemy oczko (przekręcone w prawo) z poprzecznej nitki:

- wbijamy prawy drut pod poprzeczną nitkę,
leżącą między oczkami z poprzedniego okrążenia,


- przekładamy nitkę bez przekręcania jej na lewy drut,


wbijamy się prawym drutem w przednią część narzuconej nitki tak, by ją przekręcić,
nabieramy włóczkę i przeciągamy ją tworząc oczko przekręcone w prawo.

Po uzyskaniu odpowiedniej liczby oczek przerabiamy jeszcze jedno okrążenie prosto i część palcową skarpetki mamy gotową. Dalej dziergamy wedle uznania.


5 komentarzy:

 1. Jasny opis i jak zwykle piekne zdjecia. Serdeczne dziek. Ale nie robie skarpetek na drutach, to mam pytanie czy te techike mozna ewentualnie wykorzystac do innych celow?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm... technikę JMCO zwykle używam do robienia skarpet, do kapci, raz próbowałam też zrobić rękawiczki (z jednym palcem) od palców. Właściwie to JMCO można użyć wszędzie tam, gdzie są potrzebne oczka "od drugiej strony" i chce się uniknąć zszywania.

   Usuń
  2. Dziekuje za odpowiedz. Sprobuje swoich sil ta metoda w rekawiczkach jednopalcowych. Skarpetki to wyzsza szkola jazdy

   Usuń
  3. Aniu, skarpetki nie są aż takie trudne do wykonania, tylko warto spróbować jakiejś prostej wersji na początek. Od jakiegoś czasu próbuję opracować temat spiralnych skarpetek (w których nie trzeba kształtować pięty, co jest najbardziej skomplikowane) i już niebawem go tu wrzucę.

   Usuń
 2. Doskonale pokazałaś i opisałaś metodę robienia skarpet od palców. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...