poniedziałek, 18 marca 2013

Raglanowy sweter dziergany od góry - cz. 4

Pachy, tułów i rękawy


W poprzedniej części opisu pokazałam jak kształtować dekolt swetra przy jednoczesnej realizacji raglanu. Po osiągnięciu wyliczonej wcześniej liczby oczek można przystąpić do kolejnego etapu tworzenia swetra. 

Pachy

Szerokość pach  została wyliczona w drugiej części opisu (po 4 oczka). Tworzymy je poprzez dodanie oczek przy łączeniu ze sobą części tułowia. Metoda ich dodawania jest dowolna, ja preferuję nabieranie oczek z łańcuszka ponieważ później przy dzierganiu rękawów oczka te będą już gotowe do dalszego przerabiania. 

Tułów

Po ostanim dodawaniu oczek na raglan przerabiamy jeszcze jeden rząd / okrążenie prosto, po czym przechodzimy do oddzielania rękawów i łączenia tułowia.





Odbywa się to tak, że przerabiamy kolejny rząd / okrążenie do momentu napotkania pierwszego raglanowego markera. Tuż za nim znajdują się oczka rękawowe - zdejmujemy je na kawałek innej włóczki (może to być też żyłka z końcówkami zabezpieczającymi oczka przed zsunięciem). Po przełożeniu wszystkich oczek, znajdujących się pomiędzy pierwszym a drugim markerem dorabiamy do tułowia oczka na pachę, potem od razu przerabiamy oczka tyłu, następnie zdejmujemy oczka drugiego rękawa na kawałek włóczki, dobieramy oczka na pachę i przerabiamy przód. Od kolejnego rzędu dziergamy już tylko tułów.




W tym momencie wszystko co najtrudniejsze jest już za nami. Teraz wystarczy dziergać w dół tułowia wedle własnych pomysłów (można np. zrobić wcięcie w talii) i na dowolnej wysokości sweter zakończyć.

Rękawy:

Przekładamy odłożone wcześniej oczka z kawałka włóczki na druty, dodajemy tyle samo oczek co na pachę w tułowiu (ja pruję łańcuszek i mam gotowe oczka) i przerabiamy rękaw w okrążeniach na dowolną długość i fason.


Tak właśnie wygląda zrobienie raglanowego swetra. Na koniec tylko trzeba zszyć dziurki pod pachami, których to nie da się uniknąć przy oddzielaniu rękawów od reszty.


W kolejnym opisie poruszę zagadnienie dotyczące zaszewek, które są niezbędne w dobrym dopasowaniu swetra do kształtnej figury.

Pozostałe części instruktażu:

sobota, 16 marca 2013

Raglanowy sweter dziergany od góry - cz. 3

Tworzenie raglanu i kształtowanie dekoltu


W poprzedniej części pokazałam jak wyliczyć oczka początkowe w swetrze wkładanym przez głowę lub zapinanym pod szyją. Teraz można przystąpić już do dziergania. Mój przykładowy sweter - cardigan będzie przerabiany w rzędach, z plisą boczną - na guziki.

Nabieramy oczka dowolną metodą i przerabiamy kilka rzędów / okrążeń plisy. Może to być ściągacz albo ścieg francuski albo tak jak w moim przykładzie ścieg ryżowy. Następnie rozdzielamy robótkę na poszczególne części swetra, wkładając markery pomiędzy wyliczone oczka.

Różowe markery wyznaczają raglany,
pomarańczowe markery oddzielają boczne plisy od przodów
i nie mają znaczenia przy dodawaniu oczek.

Po ukończeniu plisy zaczyna się jednoczesne tworzenie raglanu wraz z kształtowaniem linii dekoltu. I właśnie oba te zagadnienia dzisiaj wytłumaczę. 


Kilka słów o raglanie

Metoda dodawania oczek na raglan jest dowolna i uzależniona od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli w miejscu raglanu mają być ażurowe dziurki to wystarczy wykonać zwykły narzut. Jeśli natomiast chcemy zwarty ścieg, to narzut należy przekręcić (można także nabierać oczko z poprzecznej nitki z poprzedniego rzędu). Również miejsce dodawania oczek jest dowolne, byleby znajdowało się w pobliżu markera. Ja zwykle dodaję oczka przed ostatnim i po pierwszym oczku za markerem.




Kształtowanie dekoltu za pomocą skróconych rzędów

Tę metodę stosuję już od jakiegoś czasu w każdym swetrze. Moim zdaniem wygląda najładniej i jest łatwa w wykonaniu. Obszar, na którym będziemy skracać rzędy znajduje się pomiędzy przednimi raglanami (można oczywiście zrobić szerszy dekolt - taki wychodzący na rękawy - ale to wiąże się z bardziej skomplikowanymi obliczeniami, których na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie przedstawić).



Sama technika skracania rzędów polega na tym, by zawinąć wyznaczone oczko na prawym przodzie (prawa strona roboty), odwrócić robótkę i to samo zrobić na lewym przodzie (lewa strona roboty). W kolejnych rzędach przerabiamy zawinięte oczka razem z zawinięciami, po czym zawijamy kolejne - wyznaczone według wymyślonej formuły. W ten sposób skrócone rzędy stają się coraz dłuższe, aż na koniec uzyskują swą normalną długość (lub przechodzą w okrążenia).




Kształtowanie w praktyce:


ETAP I - plan


Najpierw należy określić jak głęboki ma być dekolt. Podajemy różnicę między brzegiem tylnim a przednim w najgłębszym miejscu. Wynik przeliczamy na rzędy / okrążenia pamiętając, że musi on być parzysty (ok. 4 cm = 10 rzędów).

Wynik dzielimy na pół - tyle razy będziemy zawijać oczka, by skrócić rzędy raz z jednej raz z drugiej strony swetra. (10 / 2 = 5 razy)


ETAP II - formuła


Wymyślamy formułę zawijania oczek. Od ich rozłożenia uzależniona jest krzywizna dekoltu. 

Skracanie zaczynamy od trzeciego oczka za ostatnim raglanowym markerem (drugie oczko jest oczkiem dodanym na raglan). Potem kontynuujemy formułę, określającą odległość kolejnych oczek.

Przykładowa formuła:

"3, 1, 1, 2, 3" - a to oznacza, że:

1 rząd / okrążenie: zawijam trzecie oczko za ostatnim markerem
2 rz.: powtarzam to działanie na lewej stronie
3 rz.: zawijam pierwsze oczko po zawiniętym oczku
4 rz.: tak samo
5 rz.: zawijam pierwsze oczko po zawiniętym oczku 
6 rz.: tak samo
7 rz.: zawijam drugie z kolei oczko po zawiniętym oczku
8 rz.: tak samo
9 rz.: zawijam trzecie z kolei oczko po zawiniętym oczku
10 rz.: tak samo

W rzędach nieparzystych realizujemy formułę a w parzystych ją powtarzamy. Dzięki temu zachowamy symetrię. Po skończeniu formuły przerabiamy już całe rzędy / okrążenia. (W przypadku okrążeń ostatnie zawinięcie będzie trzeba przerobić od drugiej strony swetra).

A tak wygląda wydziergany tą metodą dekolt:






Teraz pozostaje już tylko dalsze tworzenie raglanu aż do uzyskania odpowiedniej liczby oczek na wysokości pach.




W kolejnej części opisu m.in. pokażę jak dodać oczka na pachę.

czwartek, 14 marca 2013

Raglanowy sweter dziergany od góry - cz. 2

Obliczenie oczek początkowych 


W poniższych wyliczeniach warto pamiętać, że dziergany sweter podzielony jest na 4 części: przód, lewy rękaw, tył i prawy rękaw. Każda z tych części ma kształt trapezu, którego ramiona to linie raglanu. Trapezy te rozszerzają się stopniowo poprzez dodawanie po 1 oczku z obu stron każdej linii raglanu (w sumie 8 oczek w okrążeniu / rzędzie) w regularnych odstępach. Po osiągnięciu odpowiednich rozmiarów dłuższych podstaw trapezów, w miejscu linii raglanu będą dodawane oczka na pachę. Początek okrążenia wypada z tyłu przy prawym rękawie.


Dla lepszego zrozumienia tematu podam przykładowe wyliczenia tłustym drukiem.


ETAP I - niezbędne podstawy

Na początku wykonujemy próbkę ściegiem, który chcemy użyć w swetrze, a następnie przeliczamy ile oczek i rzędów zmieści się w kwadracie o bokach 10 cm. (15 oczek / 24 rzędy)

Zdejmujemy miarę i otrzymane wartości przeliczamy na oczka i rzędy (czasem trzeba je zaokrąglić).

a) obwód tułowia pod pachami, u kobiet obwód w biuście (88 cm = 132 oczka)
b) obwód ramienia na wysokości pachy (w bicepsie) (28 cm = 42 oczka)
c) obwód dekoltu (50 cm = 75 oczek)
d) wysokość raglanu - odległość między dekoltem a pachą (16 cm = 38 rzędów)
e) szerokość pachy (ok. 2,5 cm = 4 oczka)


ETAP II - wstępne rozliczenia

Obliczamy ile oczek powinno przypaść na każdą część swetra na wysokości pach. W tym celu od obwodu tułowia odejmujemy dwie pachy, od obwodu rękawa odejmujemy jedną pachę.

Tułów: (132 - 8 = 124 oczka)

Wynik podzielmy równo na 2, aby uzyskać oczka przodu i tyłu (124/2 = 62 oczka)

Rękaw: (42 - 4 = 38 oczek)


Podsumowanie:

Przód (62 o.), I rękaw (38 o.), tył (62 o.), II rękaw (38 o.) = razem 200 oczek


ETAP III - raglan

Teraz należy obliczyć różnicę między sumą oczek wszystkich części swetra na wysokości pachy a dekoltem, następnie podzielić ją przez 8 (liczba oczek dodawanych w raglanie na przestrzeni całego okrążenia / rzędu).

200 - 75 = 125 oczek
125/8 = 15,62 - zaokrąglamy do 16


To oznacza że na raglan dodamy po 8 oczek w sumie 16 razy.

Obliczamy co ile okrążeń / rzędów będziemy dodawać raglanowe oczka. W tym celu należy wysokość raglanu podzielić przez tyle razy ile razy będziemy dodawać oczka na raglan.

(38 rzędów / 16 razy = 2,37 (zaokrąglamy do 2,5)

Podsumowanie:

Nie da się dodawać oczek co dwa i pół okrążenia / rzędu, więc w tym wypadku będziemy dodawać naprzemiennie raz w co 2 a raz w co 3 okrążeniu / rzędzie w sumie 16 razy.


ETAP IV - oczka początkowe

Nie wszystko da się dokładnie wyliczyć. W przypadku mojego przykładowego swetra okazało się, że podany przeze mnie obwód dekoltu skomplikował wyliczenie raglanu. W takiej sytuacji należy ten obwód dopasować następująco: najpierw mnożymy zaokrągloną wartość, określającą ile razy dodać oczka na raglan przez 8 oczek, a wynik odejmujemy od sumy oczek wszystkich części swetra.

16 x 8 = 128 oczek
200 - 128 = 72 OCZKA = LICZBA OCZEK POCZĄTKOWYCH  (48 cm w obwodzie dekoltu) 


Na koniec pozostaje rozłożenie oczek początkowych na części swetra. Tu należy sobie przypomnieć liczby oczek poszczególnych części swetra na wysokości pachy (podsumowanie z II ETAPU rozliczeń) i odjąć od nich podwojoną (8 oczek podzielonych na 4 części swetra da nam po dwa oczka na każdą część) wartość raglanu (w tym przypadku 16 x 2)

Przód (62 o.), I rękaw (38 o.), tył (62 o.), II rękaw (38 o.) = razem 200 oczek

Tył / przód: 62 - 32 = 30 oczek
Rękaw: 38 - 32 = 6 oczek

Podsumowanie:

przód (30 o.), I rękaw (6 o.), tył (30 o.), II rękaw (6 o.)


Jeśli chcemy zrobić sweter na zapinanie, to musimy najpierw ustalić jak szeroką chcemy plisę guzikową (parzysta liczba oczek, np. 6 oczek). Następnie dzielimy na pół zarówno plisę jak i przód swetra, a potem dodajemy do siebie otrzymane wartości.

6 / 2 = 3 oczka (= pół plisy)
30/2 = 15 oczek (= pół przodu)

15 + 3 = 18 oczek 

Aby nie zburzyć schematu ściegu i żeby plisa była widoczna rozkładamy te 18 oczek tak: 6 (plisa) + 12 (przód)


W tym wypadku oczka rozłożą się następująco:

I przód (18 o.), I rękaw (6 o.), tył (30 o.), II rękaw (6 o.), II przód (18 o.) = 78 oczek.



W kolejnej części opiszę jak ukształtować dekolt.

Pozostałe części instruktażu:

niedziela, 10 marca 2013

Raglanowy sweter dziergany od góry - cz. 1

Opis metody i potrzebne narzędzia


Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z metodą przerabiania swetra od góry, to w pierwszej kolejności urzekła mnie prostota, z jaką można taki sweter wykonać. W metodzie tej nie ma zszywania ze sobą różnych części dzianiny ponieważ przód przerabia się razem z tyłem i rękawami. Dodatkowo w każdym momencie można przymierzyć dziergany sweter. To był przełom, wręcz rewolucja w myśleniu i dzierganiu.

Wtedy niestety nie umiałam jeszcze odpowiednio obliczyć oczek, by zaprojektować i wykonać sweter idealny na mnie. Posiłkowałam się gotowymi opisami, ale nie zawsze były one dobre. Zaczęłam więc zgłębiać tę metodę na własną rękę i udało mi się wypracować schemat, według którego projektuję raglanowe swetry i zawsze wychodzą takie jakie chcę. 

Aby zacząć należy wyposażyć się w narzędzia:

1. Druty z żyłką - jej długość uzależniona jest od rodzaju swetra. Jeśli robimy sweter bez zapięcia to długość żyłki nie powinna przekraczać obwodu tułowia, a jeśli z zapięciem to im dłuższa żyłka tym wygodniej.

2. Druty do rękawów. Rękawy będą przerabiane na okrągło, więc nie obędzie się bez drutów pończoszniczych lub takich z żyłką o długości 40 cm (szerszy rękaw) albo 20 - 23 cm (wąski, dopasowany rękaw). Oczywiście można też rękawy wydziergać metodą Magic Loop - drutami z długą, giętką żyłką.

3. Markery - czyli znaczniki. Mogą to być kółeczka, agrafki lub związane kawałki włóczki. Będą one np. zaznaczać linie raglanów, wokół których należy dodawać oczka w celu poszerzenia dzianiny.

Jak tworzy się raglan?

Mamy 4 linie raglanowe: 
- łączenie przodu z lewym rękawem,
- łączenie lewego rękawa z tyłem,
- łączenie tyłu z prawym rękawem,
- łączenie prawego rękawa z przodem.

Linie te wyznaczają markery, które umieszcza się pomiędzy odpowiednio wyliczonymi oczkami (o tym w innej części opisu). Zasada jest taka, że w okrążeniu / rzędzie, w którym będziemy dodawać oczka raglanowe, dodamy je tak, by z obu stron każdego markera przybyło po 1 oczku = w sumie 8 oczek. Dodawanie powinno następować w równych odstępach rzędów (np. co 2 lub co 3), zawsze w tych samych miejscach (tam gdzie są markery). Dzięki temu linie raglanów wyjdą równe a sweter będzie dobrze leżał.

Na zdjęciu widać 4 linie raglanu, wyznaczone przez różowe markery,
pomarańczowe markery odzielają plisę i nie mają znaczenia przy dodawaniu oczek.


W kolejnych częściach opiszę jak dobrze rozliczyć liczbę oczek początkowych, jak ukształtować dekolt, jak wyliczyć zaszewki i ukształtować tułów. W każdej części poruszę jedno zagadnienie. Proszę uzbroić się w cierpliwość :)

Kolejne części instruktażu:
część 2 - obliczanie oczek początkowych
część 3 - tworzenie raglanu i kształtowanie dekoltu rzędami skróconymi
część 4 - pachy, tułów i rękawy
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...