czwartek, 14 marca 2013

Raglanowy sweter dziergany od góry - cz. 2

Obliczenie oczek początkowych 


W poniższych wyliczeniach warto pamiętać, że dziergany sweter podzielony jest na 4 części: przód, lewy rękaw, tył i prawy rękaw. Każda z tych części ma kształt trapezu, którego ramiona to linie raglanu. Trapezy te rozszerzają się stopniowo poprzez dodawanie po 1 oczku z obu stron każdej linii raglanu (w sumie 8 oczek w okrążeniu / rzędzie) w regularnych odstępach. Po osiągnięciu odpowiednich rozmiarów dłuższych podstaw trapezów, w miejscu linii raglanu będą dodawane oczka na pachę. Początek okrążenia wypada z tyłu przy prawym rękawie.


Dla lepszego zrozumienia tematu podam przykładowe wyliczenia tłustym drukiem.


ETAP I - niezbędne podstawy

Na początku wykonujemy próbkę ściegiem, który chcemy użyć w swetrze, a następnie przeliczamy ile oczek i rzędów zmieści się w kwadracie o bokach 10 cm. (15 oczek / 24 rzędy)

Zdejmujemy miarę i otrzymane wartości przeliczamy na oczka i rzędy (czasem trzeba je zaokrąglić).

a) obwód tułowia pod pachami, u kobiet obwód w biuście (88 cm = 132 oczka)
b) obwód ramienia na wysokości pachy (w bicepsie) (28 cm = 42 oczka)
c) obwód dekoltu (50 cm = 75 oczek)
d) wysokość raglanu - odległość między dekoltem a pachą (16 cm = 38 rzędów)
e) szerokość pachy (ok. 2,5 cm = 4 oczka)


ETAP II - wstępne rozliczenia

Obliczamy ile oczek powinno przypaść na każdą część swetra na wysokości pach. W tym celu od obwodu tułowia odejmujemy dwie pachy, od obwodu rękawa odejmujemy jedną pachę.

Tułów: (132 - 8 = 124 oczka)

Wynik podzielmy równo na 2, aby uzyskać oczka przodu i tyłu (124/2 = 62 oczka)

Rękaw: (42 - 4 = 38 oczek)


Podsumowanie:

Przód (62 o.), I rękaw (38 o.), tył (62 o.), II rękaw (38 o.) = razem 200 oczek


ETAP III - raglan

Teraz należy obliczyć różnicę między sumą oczek wszystkich części swetra na wysokości pachy a dekoltem, następnie podzielić ją przez 8 (liczba oczek dodawanych w raglanie na przestrzeni całego okrążenia / rzędu).

200 - 75 = 125 oczek
125/8 = 15,62 - zaokrąglamy do 16


To oznacza że na raglan dodamy po 8 oczek w sumie 16 razy.

Obliczamy co ile okrążeń / rzędów będziemy dodawać raglanowe oczka. W tym celu należy wysokość raglanu podzielić przez tyle razy ile razy będziemy dodawać oczka na raglan.

(38 rzędów / 16 razy = 2,37 (zaokrąglamy do 2,5)

Podsumowanie:

Nie da się dodawać oczek co dwa i pół okrążenia / rzędu, więc w tym wypadku będziemy dodawać naprzemiennie raz w co 2 a raz w co 3 okrążeniu / rzędzie w sumie 16 razy.


ETAP IV - oczka początkowe

Nie wszystko da się dokładnie wyliczyć. W przypadku mojego przykładowego swetra okazało się, że podany przeze mnie obwód dekoltu skomplikował wyliczenie raglanu. W takiej sytuacji należy ten obwód dopasować następująco: najpierw mnożymy zaokrągloną wartość, określającą ile razy dodać oczka na raglan przez 8 oczek, a wynik odejmujemy od sumy oczek wszystkich części swetra.

16 x 8 = 128 oczek
200 - 128 = 72 OCZKA = LICZBA OCZEK POCZĄTKOWYCH  (48 cm w obwodzie dekoltu) 


Na koniec pozostaje rozłożenie oczek początkowych na części swetra. Tu należy sobie przypomnieć liczby oczek poszczególnych części swetra na wysokości pachy (podsumowanie z II ETAPU rozliczeń) i odjąć od nich podwojoną (8 oczek podzielonych na 4 części swetra da nam po dwa oczka na każdą część) wartość raglanu (w tym przypadku 16 x 2)

Przód (62 o.), I rękaw (38 o.), tył (62 o.), II rękaw (38 o.) = razem 200 oczek

Tył / przód: 62 - 32 = 30 oczek
Rękaw: 38 - 32 = 6 oczek

Podsumowanie:

przód (30 o.), I rękaw (6 o.), tył (30 o.), II rękaw (6 o.)


Jeśli chcemy zrobić sweter na zapinanie, to musimy najpierw ustalić jak szeroką chcemy plisę guzikową (parzysta liczba oczek, np. 6 oczek). Następnie dzielimy na pół zarówno plisę jak i przód swetra, a potem dodajemy do siebie otrzymane wartości.

6 / 2 = 3 oczka (= pół plisy)
30/2 = 15 oczek (= pół przodu)

15 + 3 = 18 oczek 

Aby nie zburzyć schematu ściegu i żeby plisa była widoczna rozkładamy te 18 oczek tak: 6 (plisa) + 12 (przód)


W tym wypadku oczka rozłożą się następująco:

I przód (18 o.), I rękaw (6 o.), tył (30 o.), II rękaw (6 o.), II przód (18 o.) = 78 oczek.



W kolejnej części opiszę jak ukształtować dekolt.

Pozostałe części instruktażu:

35 komentarzy:

  1. Witaj,

    Po raz pierwszy spotykam się z tak ścisłym (matematycznym) podejściem do planowania raglanu. Rozpoczęłam właśnie swoją pierwszą robótkę tego typu. Na jej potrzeby nie wykonywałam tak szczegółowych obliczeń. Dziergam na wyczucie. Jeżeli okaże się, że nie trafiłam (a jest na to spora szansa), zacznę od nowa korzystając z Twojej metodyki.
    Będę chętnie odwiedzać Twoją stronę i czerpać z Twoich doświadczeń.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że odwiedzasz "Sposoby..." i życzę powodzenia w raglanie i nie tylko.

      Usuń
  2. Świetny opis - znalazlam w sieci różne sposoby, ale chyba ten będzie najbardziej zrozumiały i jasny. Teraz mogę zacząć mój pierwszy sweter robiony od góry.
    Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  3. jestes wielka dzieki

    OdpowiedzUsuń
  4. najlepszy i najbardziej zrozumiały opis ze wszystkich, korzystam tylko z niego

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję za fantastyczny opis i możliwość korzystania z niego.Do tej pory improwizowałam i oczka przeznaczone na rękawy oraz przód i tył były w innych proporcjach niż te, które wyszły po obliczeniach według Twoich instrukcji więc się trochę obawiałam jak to będzie wyglądało.Ale zupełnie niepotrzebnie...wskazówki sprawdzone już w dwóch projektach :) Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. Katarzyna

    OdpowiedzUsuń
  6. Rewelacyjna praca - wszystko dokładnie obliczone i wytłumaczone. Brak słów. Podziwiam i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dzięki niebiosom, że tu trafiłam.
    Witam serdecznie, no i od razu pochwała. Nawet taka "zielenina" jak ja zaczynam rozumieć, chociaż muszę jeszcze zapytać jak zmierzyć szerokość pachy i co to jest, bo nie mam pojęcia.
    Pozdrawiam serdecznie-babcia Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Babciu Aniu, dziękuję za miłe słowa :) Ta szerokość pachy to jest tak jakby podstawa podkroju pachy. Jej szerokość nie jest aż tak istotna w raglanie, ale sugeruję by nie było to mniej niż 2 - 3 cm. Pozdrawiam :)

      Usuń
    2. Witam, witam serdecznie. No i jak tu nie szanować takiej bardzo miłej dziewczynki, która wnet odpisuje na rozterki babci. Ten sweterek to dla 3 - letniego brzdąca (ten na zdjęciu już urósł i przechodzi mutację), więc nie wiem jak wyliczyć dla małego.
      Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i życzę miłego i udanego tygodnia (nie będę się rozdrabniać na dni) . Pani Renatka pozwoli, że od czasu do czasu trochę pomęczę mistrzynię pytaniami od "zieleniny".
      Serdecznie pozdrawiam - babcia Ania

      Usuń
    3. Jak dla dziecka to nawet 1 - 2 cm pod pachą wystarczą. Powodzenia, pozdrawiam.

      Usuń
    4. Dzięki bardzo. Do następnego napisania :)))

      Usuń
  8. No widzi Pani jak szybko napisałam: wartość raglanu (w tym przypadku 16 x 2) - co to jest? która to jest wartość? Czy te wszystkie obliczenia powyżej to są dla dziecka? Mnie dla 3 -latka wyszły podobne.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Aniu, te obliczenia są dla rozmiaru S, ale to nie ma w ogóle znaczenia, ponieważ ilość oczek zależy od grubości włóczki i drutów, a raglan niezależnie od rozmiaru kształtuje się podobnie.
      Pisząc: wartość raglanu, miałam na myśli to, ile razy dodajemy oczka na raglan. Było to liczone w III etapie i w przykładzie wyszło że 16. Wynik ten trzeba podwoić, stąd 16 x 2.

      Usuń
  9. Licze juz trzecie raz i wciaz wychodzi mi taka liczka oczek poczatkowych ze nie ma szans zbym to przez glowe przelozyla :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To coś musi być źle zmierzone albo źle liczone. Proszę mi wysłać na maila wymiary, to pomogę i przeliczę.

      Usuń
  10. super opis wielkie dzieki najlepszy jaki znalazłam a szukałam długo.Dziękuje

    OdpowiedzUsuń
  11. Dzień Dobry, Przymierzam się do pierwszego w życiu swetra od góry w raglan i bez szwów, przeczytałam już chyba wszystko w internecie. Pani opis jest najbardziej zrozumiały i przejrzysty, pozostaje jednak dla mnie nadal tajemnicą jak w swetrze robionym tą metodą zrobić ładny dekolt i jak zmierzyć wysokość raglanu (jaki to wymiar). Gdyby mogła Pani odpowiedzieć lub dodać tutorial dot. dekoltu byłabym bardzo wdzięczna. Pzdr. Agata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Agato, proszę zajrzeć do trzeciej części opisu raglanu (osobny artykuł). Tam opisałam jak za pomocą rzędów skróconych kształtować taki dekolt. Dodatkowo na blogu można znaleźć instrukcje wykonania rzędów skróconych z zawijaniem oczek krok po kroku.
      Wysokość raglanu to odległość między dekoltem a pachą, mierzona w miejscu łopatki, prostopadle do biustonosza. Tak mniej więcej. U mnie przy wzroście 160 cm jest to ok. 18 cm.

      Usuń
    2. Kochana Pani Renatko, cz.3 przeczytałam i znam ja już prawie na pamięć, ale nadal nie rozumiem! Co to znaczy, że "zawijam za ostatnim markerem", który to jest ostatni marker u Pani, bo z moich rozumowań wychodzi , ze jest to marker miedzy lewym rękawem a tyłem, czy tak? Czy więc kształtowanie dekoltu u Pani polega na podniesieniu tyłu? Ale to nie wynika z Pani rysunku. Proszę bardzo o pomoc, bo stoję w miejscu. Rozumiem wszelkie wyliczenia i założenia ale w którym miejscu mam zacząć rzędy skrócone i kiedy zakręcam. Błagam o pomoc, bo stoję w miejscu. Agata

      Usuń
    3. Ostatni marker jest między rękawem a przodem, więc zawijanie odbywa się za raglanem na przodach.

      Usuń
  12. Witam po długiej przerwie i od razu proszę, bardzo proszę o pomoc. Zrobiłam wyliczenia i na końcu bzdury mi wychodzą (siedzę już chyba 3 godziny). Wychodzi mi, że na początku muszę nabrać 10 oczek (zgodzi się Pani ze mną, że to bzdura?)
    Proszę i pomóc, gdzie robię błąd: próbka 34 oczek = 14 cm, a 22 rzędy to 6 cm.
    obwód klatki - 100 cm = 242,86 oczek = 242 oczka
    obwód rękawa - 35 cm = 85 oczek
    obwód dekoltu - 64 cm = 156 oczek
    wysokość raglanu - 20 cm
    pachy - 6 cm
    Bardzo proszę ( jeśli nie sprawi to Pani dużego kłopotu) o obliczenie tych moich oczek. Muszę wiedzieć, gdzie i co robię źle. Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam serdecznie - skołowana babcia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Skołowana Babciu, chętnie pomogę, ale proszę jeszcze raz zmierzyć próbkę i podać mi wartości mieszczące się w 10 cm2. Myślę, że wtedy będą dokładniejsze przeliczenia obwodów. Chciałabym, żeby napisała Pani swoje obliczenia, a ja sprawdzę co jest nie tak. Może być tak, że to jest tylko jakieś przeoczenie. Proszę to wysłać na adres: renaltówka@gmail.com bo korespondencja będzie wygodniejsza.

      Usuń
    2. Witam Panią Renatkę - nauczycielkę (tak jak moja córka). Obliczyłam wartości mieszczące się w 10 cm2.
      I tak:
      24 oczka = 10 cm
      30 rzędów = 10 cm
      wysokość raglanu - 18 cm - obliczyłam ponownie.
      Mam nadzieję, że razem obliczymy dobrze.
      Pozdrowienia od "skołowanej babci"

      Usuń
    3. Myślałam, że wyśle mi Pani mailem obliczenia w celu sprawdzenia, bo w tym artykule chodzi o to, żeby się nauczyć obliczać, a Pani chce "gotowca". No dobrze. Zakładając, że próbka jest dobra i że się nie pomyliłam, to wyjdzie to następująco:
      Etap 1:
      a = 240 o., b = 84 o., c = 154 o., d = 54 rz., e = 14 o.
      Etap 2:
      Tułów 240 - 28 = 212 ÷ 2 = 106 o.
      Rękaw 84 - 14 = 70 o.
      Ilość oczek na wysokości pachy:
      przód/tył - 106 o., rękaw - 70 o. Razem 352 o. (To musi być cienka włóczka)
      Etap 3:
      352 - 154 = 198 ÷ 8 = 24,75
      54 ÷ 25 = 2,16
      czyli 25 razy będzie Pani dodawać oczka na raglan w co 2 rzędzie.
      Etap 4:
      25 × 8 = 200
      353 - 200 = 152 - to liczba oczek początkowych
      Tył/przód - 106 - 50 = 56
      Rękaw - 70 - 50 = 20

      Podsumowanie:

      Oczka początkowe rozkładają się tak:
      Przód 56, rękaw 20, tył 56, rękaw 20 = razem 152

      Usuń
    4. Ależ wysłałam o godz.14.16! Co chwila patrzę czy mi Pani odpisała i nic nie mam. Proszę sprawdzić. Nie chciałam gotowca tylko chciałam wspólnie to zrobić, żeby zrozumieć, gdzie źle robię. Pozdrawiam.
      PS. Coś jest nie tak, bo mam włączone (tutaj na blogu) powiadomienia mnie o odpowiedzi i nic mnie nie powiadomiło.

      Usuń
    5. Niestety nie otrzymałam maila, ale teraz zobaczyłam, że pisząc adres mailowy słownik w telefonie poprawił mi dobry adres na taki z literówką i ja tego nie zauważyłam. Może to jest przyczyną... Powinno być: renaltowka@gmail.com
      No nic. Urządzenia zawiodły... Proszę porównać moje obliczenia że swoimi. I jakiś dojdziemy do celu :)

      Usuń
  13. Pani Renatko przed chwilą zajrzałam (znowu) na swoją pocztę gmail i otrzymałam taką wiadomość:

    Delivery Status Notification (Failure)
    Odebrane
    x

    Mail Delivery Subsystem
    Załączniki
    20:55 (1 godzinę temu)
    do ja


    Przetłumacz wiadomość
    Wyłącz dla następującego języka: angielski
    Ikona błędu
    Nie znaleziono adresu
    Wiadomość nie została dostarczona, ponieważ nie znaleziono adresu odbiorcy (renaltówka@gmail.com) lub odbiorca nie może odebrać wiadomości.
    WIĘCEJ INFORMACJI
    Odpowiedź:

    OdpowiedzUsuń
  14. Może tutaj jest błąd: renaltowka zamiast renaltówka ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak. Tam był błąd. Teraz już dostałam tego maila i możemy konsultować obliczenia.

      Usuń
    2. Pani Renatko myślę, że już nie dzisiaj. Jest bardzo późno (jak dla mnie).
      Dobranoc.

      Usuń
    3. Oczywiście. Chodziło mi o to, że od teraz... Dobranoc :)

      Usuń
  15. Czy ten opis sprawdzi się również na szydełku

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz :)




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...