sobota, 25 kwietnia 2015

Metoda Contiguous - cz. 6

Rękaw w miejscu przylegającym do podkroju pachy.Kolejność kontynuowania pracy nad poszczególnymi fragmentami swetra jest dowolna, ale ja już od jakiegoś czasu stosuję zasadę, żeby nie zostawiać rękawów na koniec. Po zrobieniu ich (przynajmniej do połowy) łatwiej jest mi oszacować czy ogólnie sweter będzie dobrze na mnie leżeć. Poza tym nie przepadam za robieniem rękawów, więc wolę mieć ten etap jak najszybciej za sobą. Dlatego też zwykle dziergam tułów do końca motka, po czym nowy motek podłączam sobie do rękawa. Tak też zrobiłam tym razem.

Na poniższym zdjęciu widać u dołu przerwany tułów, a u góry otwór rękawa z zarysowanym podkrojem pach. Dokładnie naprzeciw markera tułowiowego umieściłam marker rękawowy, który będzie mi zaznaczać początek okrążenia.
Dzięki temu markerowi też łatwiej jest odszukać miejsca, w których będą nabierane oczka, potrzebne na rękaw. Liczba nabieranych oczek równa jest liczbie oczek podkroju pachy + 2 oczka (po jednym z każdej strony). Te nadprogramowe oczka mają za zadanie (podobnie jak w podkroju pachy w tułowiu) wzmocnić "przejście" pomiędzy oczkami odłożonymi a dobranymi. Wzmocnienie to realizuje się poprzez przerobienie ze sobą razem oczek skrajnych (ostatnie oczko rękawa z pierwszym oczkiem podkroju). W tułowiu zabieg ten stosowałam w rzędzie drugim (powrotnym), tutaj zrobię to od razu.Nabieranie oczek rękawa krok po kroku


1. Przekładam odłożone wcześniej oczka rękawa na odpowiednią żyłkę oraz druty, którymi będę przerabiać rękaw i nabieram pierwsze oczko:

- wbijam się prawym drutem w miejsce wskazane strzałką 
(w odległości 2 nitek od brzegu),- nawijam na drut włóczkę z nowego motka i uzyskuję pierwsze oczko.


2. Wzmacniam łączenie poprzez przerobienie ostatniego oczka rękawa z pierwszym oczkiem podkroju:

- przekładam oczko rękawa nad oczkiem podkroju.


 

3. Nabieram kolejne oczka podkroju, wbijając prawy drut w otwory poniżej dwóch nitek brzegowych (w międzyczasie przekładam marker z brzegu na drut).4. Wzmacniam drugie łączenie poprzez przerobienie razem ostatniego oczka podkroju z pierwszym oczkiem rękawa:

- układam odwrotnie oczko rękawa na lewym drucie,


- przekładam na lewy drut ostatnie oczko podkroju,


- przekładam oczko rękawa nad oczkiem podkroju,


- przekładam uzyskane oczko na prawy drut.Przekładane oczka wyglądają na mocno wyciągnięte, ale można je potem wyrównać, podciągając luźne nitki od spodu i rozszerzając sąsiednie oczka.Kształtowanie rękawa za pomocą rzędów skróconych krok po kroku


Omawiana tutaj część rękawa powinna być lustrzanym odbiciem podkroju pachy w tułowiu. Dlatego w tym miejscu także zastosujemy rzędy skrócone.


1. Po nabraniu oczek z podkroju pachy przerabiam kolejne oczka
aż do 8. oczka przed markerem.


 2. Zawijam ósme oczko przed markerem, po czym odwracam robótkę i przerabiam rękaw na lewej stronie do 8. oczka po drugiej stronie markera.
3. Zawijam 8. oczko przed markerem, odwracam robótkę i przerabiam rząd powrotny, zatrzymując się znów przed ósmym oczkiem.
4. Przerabiam zawinięte oczko razem z zawinięciem i zawijam następne po nim.5. To samo czynię po drugiej stronie rękawa.
6. Przerabiam i zawijam kolejne oczka w ilości odpowiadającej obliczeniom, po czym rozpoczynam dzierganie całych okrążeń. Po lewej stronie markera mam jedno zawinięte oczko, które teraz muszę przerobić.

- przekraczam początek okrążenia (wyznaczony markerem),


- wbijam się prawym drutem od tyłu w oczko i zawinięcie,


- przekładam oczko i zawinięcie na prawy drut,


- przekładam z powrotem na lewy drut oczko razem z zawinięciem przekręcając je,
- wbijam się prawym drutem od przodu i w oczko i w zawinięcie, po czym nabieram włóczkę i przeciągam przez oba tworząc oczko.7. Kontynuuję przerabianie okrążeń.W tym momencie zakończyliśmy przerabianie części rękawa, przylegającej do podkroju pach w tułowiu. Dalej dziergamy prosto w okrążeniach zwężając lub rozszerzając rękaw według własnego upodobania.


Na tym etapie kończy się też moja instrukcja Metody Contiguous. W tym miejscu jeszcze raz podkreślę, że cała instrukcja jest tylko interpretacją metody. Przetestowałam ją w kilku projektach i w każdym efekt był fajny. Dlatego zachęcam Was: próbujcie i w razie jakiś wątpliwości pytajcie. Powodzenia!

Poniżej wstawiam linki do pozostałych części opisu:


Metoda Contiguous - cz. 1 (opis metody i potrzebne narzędzia).
Metoda Contiguous - cz. 2 (część teoretyczna - obliczenia).
Metoda Contiguous - cz. 3 (nabieranie oczek początkowych z plisy).
Metoda Contiguous - cz. 4 (dodawanie oczek w skosach ramion i rękawach).
Metoda Contiguous - cz. 5 (tworzenie podkroju pach).


15 komentarzy:

 1. Bardzo , bardzo dziękuję za świetne lekcje, doskonałe , wyraźne zdjęcia detali. Podziwiam ilość włożonej pracy w ten tutorial.

  Teraz wszystko wydaje się być proste..........

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne wyjaśnienia i bardzo pożyteczne! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudownie wyjaśnione, bardzo dziękuję za wszystkie lekcje, wiedzę na pewno będę wcielać w praktyce.
  Ja również podziwiam za wkład pracy w tutoriale.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo pomocny blog, klik i wszystko jasne.Pozdrawiam i zapraszam do siebie
  http://drutolandia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Efekt jest rewelacyjny! Perfekcja.
  Ja zacznę dziś kolejne podejście do tej metody ale mam bardzo duże obawy, że mój rozum i wyobraźnia ogarnia to ewentualnie do etapu tworzenia podkroju pachy, może nawet kumam rzędy skrócone przy podkroju ale kształtowanie rękawa skróconymi wydaje mi się kosmiczne. Może w trakcie robienia i jednoczesnego czytania mi się rozjaśni.
  Bo bez robienia całego podkroju i dopasowywania może wyglądać kiepsko? (czasami tak robiłam w raglanach - po prostu łączyłam pod pachami i robiłam dalej).

  Tak czy inaczej wielki szacun za taką instrukcję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzędy skrócone w rękawach są lustrzanym odbiciem podkroju. A może spróbuj zamiast rzędów skróconych dalej dodawać oczka w co drugim rzędzie (tak jak w raglanie) jednocześnie w rękawie i podkroju. Ja w ostatnich miesiącach to przetestowałam i też się sprawdza.

   Usuń
  2. Dobra. Będę testować. Jak mój rozum to ogarnie to bardzo bym chciała nauczyć się tak jak Ty bo wygląda super. Ale jak polegnę to uproszczę :)

   Usuń
  3. Wracam z wnioskami powykonawczymi ;)
   1. bardzo dużo rozjaśnia się sukcesywnie w trakcie roboty
   2. tak, zrobiłam :)
   3. nie, nie wygląda tak perfekcyjnie jak u Renaty ale i tak jestem przeszczęśliwa. A sweter będzie granatowy więc trochę zakamufluje niedoróbki ;)
   4. głównie problem miałam z tak ładnym nabraniem oczek na dole przy połączeniu rękawa z pachą - nie wiem czy wszystkie oczka mam dobrze poodwracane i trochę jeszcze mam luźne dziury ale jakoś sobie z tym poradzę na koniec.
   5. na bank będę do tej metody wracać aż nauczę się nie tylko robić ale robić ładnie
   5. Renacie należy się Nobel za świetny instruktaż i cierpliwość przy dodatkowych tłumaczeniach! :)

   Usuń
  4. Dzięki Tobie rozpoczęłam dzień z uśmiechem. Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Wspaniała pomoc, również serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wracam do Ciebie jako do specjalistki. Mam zapotrzebowanie na jakieś "bezmyślne" dzierganie czyli bez intensywnego liczenia i kombinowania. Zachciało mi się takiego totalnego zwyklaka-oversize z obniżonymi ramionami - patrząc w częściach: przód i tył prostokąt i proste rękawy z prostokąta.
  Przez to, że nie cierpię zszywać kawałków zaczęłam myśleć czy ma prawo sprawdzić się coś takiego - od góry na ramionach oczka dodawać na przód i tył jak w contiguous a po uzyskaniu odpowiedniej szerokości (to obniżone ramię) zmienić miejsce dodawania oczek i dodawać je od razu z boku na rękawy i robić od razu w jednym kawałku? Czy raczej to się nie będzie dobrze układało? Sweterek luźny z dość miękkiej i cienkiej włóczki.
  Nie wiem czy można zrozumieć o co mi chodzi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm... Specjalistką nie jestem, ale rozumiem niechęć do zszywania :)
   Jeśli dobrze rozumiem to chcesz nabrać oczka na dekolt, dalej tworzyć linię ramion poprzez dodawanie oczek wokół pasów obojczykowych i dalej kiedy już dojdziesz do odpowiedniej szerokości tułowia, chcesz przejść do tworzenia rekawa. Tu nie jestem pewna co chcesz robić dalej, ale ja bym dziergała przez moment osobno tył i przód w rzędach aż do osiągnięcia odpowiedniej wysokości otworu rękawa. Potem połączyłabym przód z tyłem i dalej dziergała w okrążeniach. Wokół otworu rękawa z brzegów dobrałabym oczka (3 oczka z każdych 4 rzędów) i dziergała prosto w okrążeniach na odpowiednią długość.
   Unikałabym korzystania ze sposobu tworzenia rękawa z opisanej przeze mnie metody contiguous, ponieważ tam chodzi o kształtowanie główki rekawa, a w takim oversize swetrze jest to niepotrzebne.
   Nie wiem czy pomogłam. Starałam się :) pozdrawiam.

   Usuń
 8. Masz rację. Zgodnie z tym co sobie wykombinowałam to musiałabym jakoś dodawać oczka na rękaw jak w contgnous ale ich nie przerabiać żeby nie trworzyła się główka rękawa - dopiero potem mając juz wszystkie oczka na rękaw. A to wszystko przez to, że ani zszywanie ani nabieranie oczek z boku dzianiny nigdy mi ładnie nie wychodzi ;)
  No trudno, zostanę przy jakimś raglanie. Ale bardzo Ci dziękuję za poświęcenie czasu na moje kombinacje ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może spróbuj na jakiejś próbce, bo to nabieranie oczek z brzegu nie jest takie trudne. Tylko należy wcześniej tj. w tułowiu oczka brzegowe przerabiać w każdym rzędzie, bez zdejmowania i potem nabierać oczka na rękaw w odległości 1 - 1,5 oczka od brzegu tak, by na każde 4 rzędy tułowia było 3 oczka rękawa. Coś w tym stylu pokazałam w 3 cz. opisu contiguous. Myślę, że warto to przecwiczyc, bo pomysł z tym swetrem oversize wydaje się być bardzo fajny.

   Usuń
  2. A to może tu jest mój problem - zawsze uparcie bez zastanowienia pierwsze brzegowe oczko zdejmuję bez przerabiania. Przetestuję, dzięki:)

   Usuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...