sobota, 25 kwietnia 2015

Metoda Contiguous - cz. 6

Rękaw w miejscu przylegającym do podkroju pachy.Kolejność kontynuowania pracy nad poszczególnymi fragmentami swetra jest dowolna, ale ja już od jakiegoś czasu stosuję zasadę, żeby nie zostawiać rękawów na koniec. Po zrobieniu ich (przynajmniej do połowy) łatwiej jest mi oszacować czy ogólnie sweter będzie dobrze na mnie leżeć. Poza tym nie przepadam za robieniem rękawów, więc wolę mieć ten etap jak najszybciej za sobą. Dlatego też zwykle dziergam tułów do końca motka, po czym nowy motek podłączam sobie do rękawa. Tak też zrobiłam tym razem.

Na poniższym zdjęciu widać u dołu przerwany tułów, a u góry otwór rękawa z zarysowanym podkrojem pach. Dokładnie naprzeciw markera tułowiowego umieściłam marker rękawowy, który będzie mi zaznaczać początek okrążenia.
Dzięki temu markerowi też łatwiej jest odszukać miejsca, w których będą nabierane oczka, potrzebne na rękaw. Liczba nabieranych oczek równa jest liczbie oczek podkroju pachy + 2 oczka (po jednym z każdej strony). Te nadprogramowe oczka mają za zadanie (podobnie jak w podkroju pachy w tułowiu) wzmocnić "przejście" pomiędzy oczkami odłożonymi a dobranymi. Wzmocnienie to realizuje się poprzez przerobienie ze sobą razem oczek skrajnych (ostatnie oczko rękawa z pierwszym oczkiem podkroju). W tułowiu zabieg ten stosowałam w rzędzie drugim (powrotnym), tutaj zrobię to od razu.Nabieranie oczek rękawa krok po kroku


1. Przekładam odłożone wcześniej oczka rękawa na odpowiednią żyłkę oraz druty, którymi będę przerabiać rękaw i nabieram pierwsze oczko:

- wbijam się prawym drutem w miejsce wskazane strzałką 
(w odległości 2 nitek od brzegu),- nawijam na drut włóczkę z nowego motka i uzyskuję pierwsze oczko.


2. Wzmacniam łączenie poprzez przerobienie ostatniego oczka rękawa z pierwszym oczkiem podkroju:

- przekładam oczko rękawa nad oczkiem podkroju.


 

3. Nabieram kolejne oczka podkroju, wbijając prawy drut w otwory poniżej dwóch nitek brzegowych (w międzyczasie przekładam marker z brzegu na drut).4. Wzmacniam drugie łączenie poprzez przerobienie razem ostatniego oczka podkroju z pierwszym oczkiem rękawa:

- układam odwrotnie oczko rękawa na lewym drucie,


- przekładam na lewy drut ostatnie oczko podkroju,


- przekładam oczko rękawa nad oczkiem podkroju,


- przekładam uzyskane oczko na prawy drut.Przekładane oczka wyglądają na mocno wyciągnięte, ale można je potem wyrównać, podciągając luźne nitki od spodu i rozszerzając sąsiednie oczka.Kształtowanie rękawa za pomocą rzędów skróconych krok po kroku


Omawiana tutaj część rękawa powinna być lustrzanym odbiciem podkroju pachy w tułowiu. Dlatego w tym miejscu także zastosujemy rzędy skrócone.


1. Po nabraniu oczek z podkroju pachy przerabiam kolejne oczka
aż do 8. oczka przed markerem.


 2. Zawijam ósme oczko przed markerem, po czym odwracam robótkę i przerabiam rękaw na lewej stronie do 8. oczka po drugiej stronie markera.
3. Zawijam 8. oczko przed markerem, odwracam robótkę i przerabiam rząd powrotny, zatrzymując się znów przed ósmym oczkiem.
4. Przerabiam zawinięte oczko razem z zawinięciem i zawijam następne po nim.5. To samo czynię po drugiej stronie rękawa.
6. Przerabiam i zawijam kolejne oczka w ilości odpowiadającej obliczeniom, po czym rozpoczynam dzierganie całych okrążeń. Po lewej stronie markera mam jedno zawinięte oczko, które teraz muszę przerobić.

- przekraczam początek okrążenia (wyznaczony markerem),


- wbijam się prawym drutem od tyłu w oczko i zawinięcie,


- przekładam oczko i zawinięcie na prawy drut,


- przekładam z powrotem na lewy drut oczko razem z zawinięciem przekręcając je,
- wbijam się prawym drutem od przodu i w oczko i w zawinięcie, po czym nabieram włóczkę i przeciągam przez oba tworząc oczko.7. Kontynuuję przerabianie okrążeń.W tym momencie zakończyliśmy przerabianie części rękawa, przylegającej do podkroju pach w tułowiu. Dalej dziergamy prosto w okrążeniach zwężając lub rozszerzając rękaw według własnego upodobania.


Na tym etapie kończy się też moja instrukcja Metody Contiguous. W tym miejscu jeszcze raz podkreślę, że cała instrukcja jest tylko interpretacją metody. Przetestowałam ją w kilku projektach i w każdym efekt był fajny. Dlatego zachęcam Was: próbujcie i w razie jakiś wątpliwości pytajcie. Powodzenia!

Poniżej wstawiam linki do pozostałych części opisu:


Metoda Contiguous - cz. 1 (opis metody i potrzebne narzędzia).
Metoda Contiguous - cz. 2 (część teoretyczna - obliczenia).
Metoda Contiguous - cz. 3 (nabieranie oczek początkowych z plisy).
Metoda Contiguous - cz. 4 (dodawanie oczek w skosach ramion i rękawach).
Metoda Contiguous - cz. 5 (tworzenie podkroju pach).


4 komentarze:

 1. Bardzo , bardzo dziękuję za świetne lekcje, doskonałe , wyraźne zdjęcia detali. Podziwiam ilość włożonej pracy w ten tutorial.

  Teraz wszystko wydaje się być proste..........

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne wyjaśnienia i bardzo pożyteczne! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudownie wyjaśnione, bardzo dziękuję za wszystkie lekcje, wiedzę na pewno będę wcielać w praktyce.
  Ja również podziwiam za wkład pracy w tutoriale.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo pomocny blog, klik i wszystko jasne.Pozdrawiam i zapraszam do siebie
  http://drutolandia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...