poniedziałek, 6 marca 2017

Turkusowy pled, opisy ściegów - część 1

Wstęp.

W dzisiejszym poście poruszę tematykę ściegów, które można wykorzystać przy tworzeniu narzuty, pledu lub innej tego typu dzianiny. Post ten jest inspirowany moim nowym projektem, o którym na bieżąco możecie poczytać też TUTAJ.

Mój pled będzie się składał z różnokolorowych kwadratów w tonacji turkusu. W każdym z nich zastosuję też inny ścieg. Na końcu wszystkie elementy połączę ze sobą estetycznym szwem. Chcę by pled dobrze wyglądał po obu stronach, a także żeby nie był przezroczysty, ani nie miał zgrubień. To oznacza, że ażury, warkocze i bąbelki odpadają, a użyte ściegi będą zawierały w sobie tylko kombinacje oczek prawych i lewych.

Podobną narzutę wydziergałam rok temu (zobacz TUTAJ) i żałuję, że nie robiłam wtedy dokładniejszych notatek. Teraz, gdy sięgam do tych ledwo naszkicowanych schematów, to mam wrażenie, że i tak muszę wszystko wymyślić od nowa. Z tego też powodu tym razem postanowiłam stworzyć zbiór "gotowców" na ewentualną przyszłość. Każdy kwadrat pledu będzie pokazany z dwóch stron i będzie zawierał sposób wykonania całości.

Ważne informacje.

Moje kwadraty mają ok. 35 cm2. Każdy z nich ma 50 oczek na szerokość i 86 rzędów na długość. Dziergałam drutami 4 mm. Tu dodam, że grubość włóczki i rozmiar drutów nie mają aż takiego znaczenia. Ważne by wszystkie użyte włóczki były podobnego rodzaju i podobnej grubości, a także by każdy kwadrat miał tę samą liczbę oczek i rzędów.

Kolejnym ważnym punktem są oczka brzegowe, które niezależnie od użytego ściegu należy wykonywać zawsze tak samo, t.zn. pierwsze oczko w rzędzie należy zdjąć na lewo, a ostatnie przerabiać na prawo.

Niektóre ściegi są opisane tak, że wygodniej jest zacząć dzierganie od lewej strony robótki (tak jest np. w przypadku 1. kwadratu). W takiej sytuacji należy tylko pamiętać o tym, by zamykanie oczek również wypadło na lewej stronie. Niezależnie od użytego ściegu oczka należy zamykać na prawej stronie na prawo, a na lewej na lewo.

Na tym etapie należy też zadbać o przygotowanie "gruntu" pod późniejsze zszywanie. W każdym kwadracie na początku i końcu robótki zostawmy sobie nić długości min. 40 - 45 cm. Użyjemy jej później do łączenia elementów.

Legenda i opisy (od 1 do 4).


Kwadrat nr 1Na szerokość przerabiać: ob, motyw 6x, ob
Na długość przerabiać: (1-11 rz.)1x, (4-11 rz.)9x, (1-3 rz.)1x


Kwadrat nr 2Opis ściegu w kwadracie 2.:

1 rz.: ob, (1 op, 1 ol) 5x, 9 op, (1 ol, 1 op) 4x, 1 ol, 9 op, (1 ol, 1 op) 6x.
2 rz.: ob, (1 ol, 1 op) 5x, 10 ol, (1 ol, 1 op) 4x, 10 ol, (1 ol, 1 op) 5x, 1 op

Powtarzać te dwa rzędy.


Kwadrat nr 3W schemacie pokazano rzędy nieparzyste. 
W rzędach parzystych wszystkie oczka przerabiać na lewo.

Na szerokość przerabiać: ob, motyw 3x, ob
Na długość przerabiać:(1-38 rz.)1x, (7-38 rz.)1x, (7-20 rz.)1x


Kwadrat nr 4W schemacie pokazano rzędy nieparzyste. 
W rzędach parzystych wszystkie oczka przerabiać tak jak wychodzą.

Na szerokość przerabiać: ob, motyw 4x, ob
Na długość przerabiać:(1-24 rz.)3x, (1-14 rz.)1x


Pozostałe opisy:

1. Kwadraty 5 - 9
2. Kwadraty 10 - 13
3. Kwadraty 14 - 19

1 komentarz:

  1. Ciekawe wzorki.Szczególnie cieszę się z podanego wzoru nr 1 (tròjkącików).Kupiłam kiedyś czarną czapkę zrobioną tym wzorkiem i ozdobioną kwiatuszkiem. Czapka juz dawno zgubiona ale mogę sobie zrobić więcej takich czapeczek,bo była bardzo ładna. Dziękuję za wzorek !

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...