poniedziałek, 6 marca 2017

Turkusowy pled, opisy ściegów - część 1

Wstęp.

W dzisiejszym poście poruszę tematykę ściegów, które można wykorzystać przy tworzeniu narzuty, pledu lub innej tego typu dzianiny. Post ten jest inspirowany moim nowym projektem, o którym na bieżąco możecie poczytać też TUTAJ.

Mój pled będzie się składał z różnokolorowych kwadratów w tonacji turkusu. W każdym z nich zastosuję też inny ścieg. Na końcu wszystkie elementy połączę ze sobą estetycznym szwem. Chcę by pled dobrze wyglądał po obu stronach, a także żeby nie był przezroczysty, ani nie miał zgrubień. To oznacza, że ażury, warkocze i bąbelki odpadają, a użyte ściegi będą zawierały w sobie tylko kombinacje oczek prawych i lewych.

Podobną narzutę wydziergałam rok temu (zobacz TUTAJ) i żałuję, że nie robiłam wtedy dokładniejszych notatek. Teraz, gdy sięgam do tych ledwo naszkicowanych schematów, to mam wrażenie, że i tak muszę wszystko wymyślić od nowa. Z tego też powodu tym razem postanowiłam stworzyć zbiór "gotowców" na ewentualną przyszłość. Każdy kwadrat pledu będzie pokazany z dwóch stron i będzie zawierał sposób wykonania całości.

Ważne informacje.

Moje kwadraty mają ok. 35 cm2. Każdy z nich ma 50 oczek na szerokość i 86 rzędów na długość. Dziergałam drutami 4 mm. Tu dodam, że grubość włóczki i rozmiar drutów nie mają aż takiego znaczenia. Ważne by wszystkie użyte włóczki były podobnego rodzaju i podobnej grubości, a także by każdy kwadrat miał tę samą liczbę oczek i rzędów.

Kolejnym ważnym punktem są oczka brzegowe, które niezależnie od użytego ściegu należy wykonywać zawsze tak samo, t.zn. pierwsze oczko w rzędzie należy zdjąć na lewo, a ostatnie przerabiać na prawo.

Niektóre ściegi są opisane tak, że wygodniej jest zacząć dzierganie od lewej strony robótki (tak jest np. w przypadku 1. kwadratu). W takiej sytuacji należy tylko pamiętać o tym, by zamykanie oczek również wypadło na lewej stronie. Niezależnie od użytego ściegu oczka należy zamykać na prawej stronie na prawo, a na lewej na lewo.

Na tym etapie należy też zadbać o przygotowanie "gruntu" pod późniejsze zszywanie. W każdym kwadracie na początku i końcu robótki zostawmy sobie nić długości min. 40 - 45 cm. Użyjemy jej później do łączenia elementów.

Legenda i opisy (od 1 do 4).


Kwadrat nr 1



Na szerokość przerabiać: ob, motyw 6x, ob
Na długość przerabiać: (1-11 rz.)1x, (4-11 rz.)9x, (1-3 rz.)1x


Kwadrat nr 2



Opis ściegu w kwadracie 2.:

1 rz.: ob, (1 op, 1 ol) 5x, 9 op, (1 ol, 1 op) 4x, 1 ol, 9 op, (1 ol, 1 op) 6x.
2 rz.: ob, (1 ol, 1 op) 5x, 10 ol, (1 ol, 1 op) 4x, 10 ol, (1 ol, 1 op) 5x, 1 op

Powtarzać te dwa rzędy.


Kwadrat nr 3



W schemacie pokazano rzędy nieparzyste. 
W rzędach parzystych wszystkie oczka przerabiać na lewo.

Na szerokość przerabiać: ob, motyw 3x, ob
Na długość przerabiać:(1-38 rz.)1x, (7-38 rz.)1x, (7-20 rz.)1x


Kwadrat nr 4



W schemacie pokazano rzędy nieparzyste. 
W rzędach parzystych wszystkie oczka przerabiać tak jak wychodzą.

Na szerokość przerabiać: ob, motyw 4x, ob
Na długość przerabiać:(1-24 rz.)3x, (1-14 rz.)1x


Pozostałe opisy:

1. Kwadraty 5 - 9
2. Kwadraty 10 - 13
3. Kwadraty 14 - 19

4 komentarze:

  1. Ciekawe wzorki.Szczególnie cieszę się z podanego wzoru nr 1 (tròjkącików).Kupiłam kiedyś czarną czapkę zrobioną tym wzorkiem i ozdobioną kwiatuszkiem. Czapka juz dawno zgubiona ale mogę sobie zrobić więcej takich czapeczek,bo była bardzo ładna. Dziękuję za wzorek !

    OdpowiedzUsuń
  2. Zainspirowała mnie Pani do zrobienia pledu..Proszę mi podpowiedzieć (kwadrat nr.1 widok na prawą stronę).Czy w 5 rzędzie zaczynamy od 2 oczek lewych czy od 6 prawych..Chyba ja coś żle robie nie wychodzi mi wzór.Serdecznie Pania pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teoretycznie jeśli zaczęła Pani od lewej strony rzędem oczek lewych, to patrząc na schemat prawą stronę będzie Pani miała w parzystych rzędach, a lewą w nieparzystych. Motyw trójkątów zatem zaczął się w rzędzie 4. na prawej stronie:
      Rząd 4: ob, *7op, 1ol* powt. do ost. o., 1op
      Rząd 5 (lewa str.): ob, *2op, 6ol* powt. do ost. o., 1op
      Rząd 6 (prawa str.): ob, *5op, 3ol* powt. do ost. o., 1op
      itd.
      Jeśli nadal coś nie wychodzi, to proszę napisać do mnie maila i dołączyć zdjęcie, żebym zobaczyła w czym jest problem. Adres: renaltowka@gmail.com

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję Pani za pomoc..Teraz już rozumie.Wzór wychodzi.Pozdrawiam.

      Usuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz :)




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...